Segment smartfonów do 1500 zł w 2026 roku oferuje wydajność zbliżoną do flagowców, świetne ekrany AMOLED, szybkie ładowanie i wieloletnie wsparcie aktualizacjami. Najlepsze propozycje to OnePlus Nord 5, Samsung Galaxy A56 5G, POCO X7 Pro, Motorola Edge 60 oraz Vivo V60 Lite 5G – modele chwalone za stosunek ceny do możliwości w rankingach GSMmaniak, Morele i Benchmark.pl.
Kryteria wyboru smartfona do 1500 zł – na co zwrócić uwagę?
Przy budżecie 1500 zł kluczowe są następujące obszary, które realnie wpływają na komfort i żywotność urządzenia:
- wydajność procesora – decyduje o płynności systemu, grach i wielozadaniowości;
- jakość ekranu – typ matrycy (AMOLED/pOLED), jasność i odświeżanie 120–144 Hz;
- czas pracy na baterii – pojemność (np. 5000 mAh) i szybkość ładowania (np. 80W);
- aparaty fotograficzne – stabilizacja OIS, jakość nocna i wideo;
- wsparcie oprogramowania – liczba aktualizacji Androida i długość poprawek bezpieczeństwa.
Przykładowo, Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 w OnePlus Nord 5 osiąga ok. 1,5 mln punktów w AnTuTu, co zbliża go do ex-flagowców pokroju Galaxy S24. Ekrany AMOLED/pOLED 120–144 Hz gwarantują płynność w grach i multimediach (np. 6,83″ 1.5K w OnePlus Nord 5 – 2800 × 1272 px).
Baterie 5000 mAh z szybkim ładowaniem (np. 80W w OnePlusie, wydajne w POCO X7 Pro) zapewniają cały dzień intensywnego użytkowania. OIS w Samsung Galaxy A56 5G podnosi jakość zdjęć i wideo. Coraz lepsze jest też wsparcie – OnePlus Nord 5: 4 wersje Androida i 6 lat poprawek bezpieczeństwa, a Samsung A56/A36 to stabilne wsparcie na 3–5 lat.
Warto także uwzględnić poniższe aspekty użytkowe:
- odporność (np. IP65/IP67 w OnePlusie, Samsungu i Vivo),
- pamięć (standardowo 8/256 GB z UFS 3.1),
- oprogramowanie (czysty Android w Motoroli, HyperOS w Xiaomi),
- design i selfie (np. 32 MP w Vivo V60 Lite 5G z nagrywaniem 4K).
Ranking opłacalnych modeli – porównanie kluczowych smartfonów
Poniższa tabela zestawia topowe modele na podstawie rankingów z 2026 roku, skupiając się na kluczowych parametrach. Dane pochodzą z analiz GSMmaniak, Morele, Benchmark.pl i Tech Impuls:
| Model | Procesor | Ekran | Bateria / ładowanie | Aparat główny / selfie | Pamięć | Odporność | Cena orientacyjna | Zalety wg rankingów |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| OnePlus Nord 5 | Snapdragon 8s Gen 3 (~1,5 mln AnTuTu) | 6,83″ AMOLED 1.5K, 144 Hz | 5000 mAh / 80W | OIS / standard | 8/256 GB | IP65 | ~1400–1500 zł | najlepszy ogółem, długie aktualizacje |
| Samsung Galaxy A56 5G | Exynos 1580 | Super AMOLED, 120 Hz | 5000 mAh / szybkie | OIS / dobry | 8/128–256 GB | IP67 | ~1300–1500 zł | najlepszy Samsung, flagowy design |
| POCO X7 Pro | wysokowydajny (gry/multitasking) | 6,7″ pOLED, 144 Hz | 5000 mAh / szybkie | dobry / standard | 8/256 GB | IP64? | ~1200–1400 zł | najlepszy stosunek cena/moc |
| Motorola Edge 60 | zrównoważony | wysokiej jakości, 144 Hz? | 5000 mAh / szybkie | z teleobiektywem / dobry | 8/256 GB | IP68? | ~1300 zł | najbardziej uniwersalny |
| Vivo V60 Lite 5G | MediaTek Dimensity 7360 Turbo | ~6,7″, 89% frontu, 120 Hz? | 5000 mAh / szybkie | bez OIS / 32 MP 4K | 8/256 GB (UFS 3.1) | IP65, MIL-STD-810H | ~1200–1400 zł | stylowy, świetne selfie |
| Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ | MediaTek Helio G81 Extreme (2 GHz) | duży AMOLED, 120 Hz? | 5000 mAh / szybkie | dobry / dobry | 8/256 GB | standard | ~1300 zł | aparat i bateria |
| Samsung Galaxy A36 | Exynos? | Super AMOLED, 120 Hz | 5000 mAh | solidny | 8/256 GB | IP67 | ~1100–1300 zł | stabilność i wsparcie |
Szczegółowy przegląd topowych modeli
OnePlus Nord 5 – król wydajności
OnePlus Nord 5 to lider rankingów: Snapdragon 8s Gen 3 zapewnia flagową płynność w grach i aplikacjach na lata. Ekran 6,83″ z 144 Hz i IP65 świetnie sprawdza się w multimediach, a ładowanie 80W skraca czas do ~30 minut.
Samsung Galaxy A56 5G – pewniak dla fanów marki
Samsung Galaxy A56 5G łączy aluminiową ramkę, IP67 i Super AMOLED 120 Hz z aparatem z OIS. To bestsellerowy wybór dla osób ceniących długie wsparcie Samsunga i design inspirowany serią Galaxy S.
POCO X7 Pro – bestia do gier i multitaskingu
POCO X7 Pro wygrywa opłacalnością: wysoka moc do gier, pOLED 144 Hz i bateria na cały dzień. Broni się świetną optymalizacją – nawet mimo mniej topowego aparatu.
Motorola Edge 60 – uniwersalny wybór
Motorola Edge 60 równoważy wszystkie cechy: teleobiektyw, solidną baterię i wygodny, „czysty” Android. To „najbardziej kompletny” model wg Tech Impuls – bez rażących słabości.
Vivo V60 Lite 5G – styl i selfie
Vivo V60 Lite 5G kusi smukłą obudową (7,6 mm), ekranem pokrywającym ~89% frontu i 32 MP selfie 4K. IP65 i MIL-STD-810H podnoszą trwałość, a Dimensity 7360 Turbo dba o kulturę pracy.
Dodatkowe modele warte uwagi
Jeśli szukasz jeszcze innych opcji w tym budżecie, rozważ poniższe propozycje:
- Samsung Galaxy M55 – 6,7″ Super AMOLED Plus 120 Hz, uniwersalny;
- Xiaomi Redmi Note 14 Pro – dobry aparat i Android 15;
- Nothing Phone (3a) – unikalny design i dopracowany system;
- Realme 14 Pro / 14T – wysoka moc i mocny aparat.
Porady zakupowe i trendy 2026
Aby szybko dobrać model do swoich potrzeb, skorzystaj z poniższej ściągi priorytetów:
- gry – POCO X7 Pro (najlepsza wydajność w cenie);
- design i wsparcie – Samsung Galaxy A56 5G (jakość wykonania, aktualizacje);
- uniwersalność – Motorola Edge 60 (zbalansowany zestaw cech).
Poniżej najważniejsze trendy w segmencie do 1500 zł, które warto mieć na radarze:
- ekrany 120–144 Hz – coraz powszechniejsze AMOLED/pOLED w średniej półce;
- UFS 3.1 – szybsze pamięci jako standard w wersjach 8/256 GB;
- 5G i dłuższe wsparcie – minimum 4 lata aktualizacji i regularne poprawki bezpieczeństwa.
Unikaj starszych modeli bez gwarancji długoterminowych aktualizacji – to dziś klucz do bezpieczeństwa i żywotności telefonu.






